RMC16S-1000FT
RMC16S-1000FT
0402 1/16WATT 1% 100R THICK FILM SURFACE MOUNT RESISTOR
Manufacturer:
Megastar-OHM
Datasheet
Products specifications
Attribute name
Attribute value
Package Size
0402
Power Rating
1/16 Watt
Tolerance
±1%
Resistance
100R
Temperature - Coefficient
100 ppm
Composition
Thick Film Resistor
Features
Dimensions
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature
-55°C to +155°C