RC2512FK-073R16L
RC2512FK-073R16L
2512 1WATT 1% 3R16 200PPM THICK FILM SURFACE MOUNT RESISTOR
Manufacturer:
Yageo
Datasheet
Products specifications
Attribute name
Attribute value
Package Size
2512
Power Rating
1 Watt
Tolerance
±1%
Resistance
3R16
Temperature - Coefficient
200 ppm
Composition
Thick Film Resistor
Mounting Type
Surface Mount
Dimensions
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Features
Temperature
-55°C to +155°C